Kako se je najbolje lotiti odstranjevanja štorov?

Category Storitve

Štor ali panj, kot ga imenujemo drugače, je velikokrat v napoto, sploh, kadar želimo urediti dvorišče oziroma drug kos zemlje. Zelo problematični so štori, kadar podiramo več dreves naenkrat, saj jih je takrat veliko, njihove korenine pa so navadno močne in jih je težko izkopati. Štori ovirajo košnjo, predstavljajo nezaželeno oviro v prostoru ali pa onemogočajo sajenje novih dreves na mestu, kjer je stalo prejšnje drevo. V takšnem primeru je najboljša rešitev odstranitev štora.

Odstranjevanja drevesnih štorov se lahko lotimo na različne načine, vse pa je odvisno od velikosti štora, števila štorov pa tudi od same prsti v kateri je drevo raslo. Nekateri drevesni panji propadejo dokaj hitro, pa še to traja nekaj let. Spet druga drevesa imajo trdovratnejše štore – iz drevesnega štora vrbe, topola, leske ali kostanja lahko še dolgo rastejo poganjki. Tako nas drevesni štor s svojo prisotnostjo še vrsto let spominja na drevo, ki je uspevalo na tem mestu.

Eden izmed načinov odstranjevanja štorov je seveda ročni, vendar gre za relativno naporno in predvsem zelo zamudno opravilo, zato se večina ljudi, sploh kadar je štorov veliko, raje odloči za frezanje. Frezanje štorov je v podjetju Tisa d.o.o. možno do globine 35 cm, prav tako pa lahko zdrobimo površinske korenine posekanih dreves. tisaFrezanje se opravi brez razkopavanja in uničevanja okolice in je zato še posebej priljubljeno. V primerjavi z izkopom je frezanje štorov cenovno bolj ugodno, poleg tega pa ni potrebe po razkopavanju terena. Cena za frezanje štorov je odvisna od debeline štora in zahtevane globine frezanja.

Gozdarski mulčer je relativno široko uporaben

Za odstranjevanje panjev iz zemeljskih površin velikokrat uporabimo gozdarski mulčer. Gozdarski mulčer pa lahko za odstranjevanje štorov uporabljamo tudi izven gozdnih površin. Freze podjetja Tisa d.o.o. se lahko pohvalijo z delovno širino 2300 mm in lahko pri hitrosti vrtenja 1000 obratov na minuto meljejo ali drobijo veje, panje ali grmovje. Zmleta lesna masa ostane na mestu mletja. Gozdarski mulčer lahko uporabljamo v različne namene. Z njim lahko pomagamo vzpostaviti pašne in travne površine, prav tako lahko z njim meljemo vegetacijo do 10 cm prsnega premera. Z mulčerjem lahko izravnamo manjše neravnine na terenu in poskrbimo za vzdrževanje tras elektrovodov ali drugih linijskih objektov. Omeniti je potrebno tudi, da lahko z mulčerjem drobimo tudi kamne in celo manjše skale. Gozdarske mulčerje lahko uporabimo tudi pri obnovi sadovnjakov, pripravi golf igrišč ali pri pripravi smučarskih terenov.

 

Ali lahko z mulčerjem dostopamo tudi do nekoliko bolj zaprtih prostorov?

Kadar se potreba po frezanju pojavi na odprtem, z dostopanjem do prostora nimamo nobenih težav. Mulčer je sicer lahko relativno velik, vendar je na odprtih lokacijah delo z njim relativno enostavno. Do težav pa lahko pride, če se potreba po frezanju pojavi v nekoliko bolj zaprtih prostorih, kot je vrt ali celo atrij, kar se kljub vsemu zgodi relativno velikokrat. Tudi to v podjetju Tisa d.o.o. ni nobena ovira, saj upravljamo tudi z manjšim mulčerjem, ki lahko dostopa tudi na manjše površine in delo nemoteno opravi. Za frezanje panjev v okolici hiš ter v parkih namreč uporabljamo manjšo frezo s 34 konjskimi močmi, s katero lahko do globine 35 cm brez razkopavanja in uničevanja okolice frezamo štore in površinske korenine posekanih dreves. Sama storitev je časovno veliko manj zamudna kot ročno izkopavanje štorov, poleg tega pa je tudi cenovno ugodnejša.

 

Dan danes lahko s frezanjem rastlinam zagotovimo boljše pogoje za rast

Dan danes pa frezanje ni omejeno zgolj na štore, saj lahko s pomočjo frezanja enostavno in dokaj hitro uredimo zemljo in jo pripravimo za rast rastlin, ki jih bomo posadili v njej. Vse to nam omogoča freza za zemljo, s pomočjo katere lahko iz trdne, neenakomerne in zbite zemlje naredimo rahlo zemljo, v kateri bodo rastline dobro uspevale. Vsi kmetovalci se danes že zavedajo, da so načini za oživitev zemlje in spodbujanje koristne rasti mikroorganizmov ključ do zdrave pridelave in prehrane – in s frezanjem vrta dosežemo prav to. Tudi v vse bolj priljubljenem ekološkem načinu predelave se poudarja pomen prekopavanja s frezo za zemljo. Tudi v podjetju Tisa d.o.o. se ukvarjamo s frezanjem vrtov in tako poskrbimo, da je zemlja, v katero bo posajena domača zelenjava kakovostno obdelana.

 

Kakovostne storitve frezanja štorov v podjetju Tisa d.o.o.

V podjetju Tisa se lahko pohvalimo z največjim strojnim parkom mulčerjev v Sloveniji, poleg tega pa premoremo tudi več kot 20 let izkušenj z mulčanjem na različnih terenih. Pri vsem skupaj je najbolj pomembno to, da za delo izberemo primeren stroj z ustrezno močjo in z ustrezno frezo. V našem podjetju zagotavljamo obdelavo z vrhunskimi stroji. Naš strojni park obsega mulčer goseničar moči 400 KS, mulčer gumaš s 360 KS in mulčer gumeš s 320 KS. Freze strojev imajo delovno širino 2300 mm in pri hitrosti vrtenja 1000 obratov/minuto meljejo ali drobijo veje, panje ali grmovje. Zmleta lesna masa ostane na mestu mletja.

 

Za vsa dodatna vprašanja smo vam ves čas na voljo tako po telefonu kot tudi po e-pošti, kjer vam bomo z veseljem pomagali z dodatnimi nasveti.